Consiliul școlar al elevilor

Consiliul Școlar al Elevilor este vocea copiilor în Școala 4EDC. Au avut loc alegerile pe clase, apoi, la începutul lunii noiembrie, elevii și-au ales liderii, la nivel de școală.  Au luat pulsul" problemelor " și al " inițiativelor" și vor trece la acțiune.Să le urăm succes și să îi susținem pentru a avea o activitate cu impact!

În cadrul "Campaniei-19 zile de activism pentru   prevenirea  violenței și abuzului împotriva copiilor și a  tinerilor", dar și a "Proiectului de prevenire a victimizării tinerilor"-

- colectivele claselor a VI- a A  si a VI- a B, a VIII -a A si a VIII-a B au avut in data de 13 noiembrie 2023, ca invitați, la orele de consiliere școlară, pe domnul agent șef principal de poliție, Bucuroiu Victor și 2 studenți de la Facultatea de Drept, Valahia. S-au abordat  teme precum: victimizarea tinerilor, consumul de țigări,  delincvența juvenilă, s-au discutat termeni ca: " responsabilitate", " limită", "eșec", " încredere", " frică", " lucruri pe care ne place să le facem". Activitățile au fost interactive și au urmărit să îi determine pe elevi să înțeleagă necesitatea respectării unor reguli de la școală și din societate.